Airius
Destratyfikacja - brakujący element
systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji!
Darmowe konsultacje

Zasada działania

Airius – Brakujący element dla systemów HVAC

W ostatnich latach wprowadzonych zostało wiele produktów pozwalających na zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Systemy oświetlenia LED, wydajne systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) podliczniki, jednostki napędowe o zmiennej prędkości, lepsze materiały budowlane itp. Wszystko to zmniejsza emisję CO2 i zmniejsza rachunki za energię. Jednak jedną z najszybciej rozwijających się i najprostszych inicjatyw mających na celu redukcję zużycia energii jest destratyfikacja termiczna, która może być zastosowana zarówno w nowych jak i istniejących budynkach. Oceniana jest przez Carbon Trust jako jedna z najlepszych inicjatyw mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla dla każdego rodzaju budynku.

Systemy HVAC przy próbie uzyskania wymaganej, komfortowej temperatury na poziomie pracy ludzi ( 1,5 do 2 metrów od podłogi ) muszą skompensować zjawisko stratyfikacji pracując ze znacznie większą mocą. Kosztuje to dużo pieniędzy i skutkuje wytworzeniem dużej ilości CO2. W rezultacie duże ilości zmarnowanego ciepła gromadzą się pod sufitem. Różnica temperatur pomiędzy podłogą a sufitem może wynosić 14°C lub więcej w zależności od wysokości budynku. Ciepło to zwiększa także Deltę „T” pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą zewnętrzną, przyspieszając straty ciepła przez dach. Ciepło można bardzo łatwo zatrzymać i wykorzystać ponownie. Wystarczy zamontować system skutecznych wentylatorów destratyfikacyjnych AIRIUS, który wyrównuje temperaturę wewnątrz, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia obciążenia i czasu pracy systemów HVAC. Pozwala to wprowadzić duże oszczędności. Inżynierowie często mylnie zakładają, że dobra konstrukcja HVAC zapewni brak stratyfikacji w przestrzeni lub budynku. Każdy, kto pracował w przestrzeni dachowej budynku wie, że teoria ta wcale nie wynika z praktyki.

Uważamy, że destratyfikatory AIRIUS powinny być uzupełnieniem systemu HVAC w każdym budynku, ponieważ efektywny przepływ powietrza jest kluczem do upewnienia się, że system HVAC wykorzystuje swój potencjał bez marnowania energii. Destratyfikatory AIRIUS mogą również zmniejszyć ilość wymaganego sprzętu HVAC, a niektóre modele pomogą również pozbyć się konieczności zastosowania konwencjonalnych i stosunkowo nieefektywnych kanałów powietrznych. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów wentylatorów destratyfikacyjnych o różnym stopniu wydajności i oszczędności energii. Od tradycyjnych, nieefektywnych wentylatorów z łopatkami czy skrzynkowych w stronę nowych Wentylatorów Osiowych trzeciej generacji typu AIRIUS.

 

 

Destratyfikatory Airius – Zasada działania

Oszczędność energii cieplnej do 50%

Destratyfikatory AIRIUS skutecznie spychają gromadzące się pod sufitem gorące powietrze kierując je zwartą, laminarną kolumną do poziomu podłogi. Tam powietrze rozchodzi się promieniście wypełniając całą powierzchnię budynku. Następuje całkowite wymieszanie mas powietrza którego efektem jest eliminacja efektu termicznej stratyfikacji powietrza.

Filmy opisujące powyższą zasadę:

Test z użyciem dymu na wysokości 9m
Porównanie „mieszacza powietrza” z AIRIUS Model 45

 

Test z użyciem dymu na wysokości 17m
Porównanie „rurowego wentylatora” z AIRIUS Model 60

 

Oszczędność energii elektrycznej do 30%

Paradoksalnie, destratyfikacja termiczna zapewnia również duże oszczędności i komfort w okresie letnim w budynkach klimatyzowanych. Delikatnie i skutecznie cyrkulując chłodne powietrze w przestrzeni, znacząco zwiększa wydajność systemu HVAC i komfort użytkowników, a zadane wartości można osiągnąć minimalizując czas pracy systemu. Zmniejsza również zużywanie się systemów HVAC ograniczając czynności serwisowe do minimum. Ponadto, chłodne powietrze, które zwykle zalega na poziomie podłoża przemieszcza się w górę i systemy HVAC nie muszą już kompensować problemu stratyfikacji poprzez nadmierną pracę. Eliminujemy strefy zimnego i ciepłego powietrza, poprzez wyrównanie temperatury w całej kubaturze budynku. Dzięki temu likwidujemy zjawisko kondensacji pary wodnej która bywa dużym problemem między innymi w hipermarketach i obiektach sportowych.

Animacja opisująca powyższą zasadę:

Oszczędzaj na energii elektrycznej

 

 

Destratyfikatory PHI

Destratyfikatory PHI zabijają bakterie, wirusy, grzyby, drobnoustroje a w szczególności usuwają brzydkie zapachy i inne znajdujące się w powietrzu zawiesiny. Wszystkie inne systemy sterylizujące powietrze wymagają przepływu powietrza przez układ, natomiast PHI rozpyla przyjazne utleniacze w całym pomieszczeniu. PHI nie są generatorami ozonu ani systemami filtracyjnym.

PHI usuwają również do 90% lotnych związków organicznych z otoczenia, co oznacza optymalizację jakości środowiska wewnętrznego . Wszystkie rodzaje emisji LZO są usuwane przez jednostkę.

Ponadto ciche i łatwe w utrzymaniu PHI wyeliminują do 99% tak pleśni, grzybów, drożdży i bakterii, jak również pyłków, węglowodorów, amoniaków, ketonów, spalin i oparów farb.

 

galeria

 

Unikalna technologia PHI jest gwarantem czystości powietrza i zapachu . PHI jest systemem sprawdzonym, popularnym i szeroko stosowanym na świecie. Chiński rząd zatwierdził stosowanie PHI w zapobieganiu zarażeniom SARS ( zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej ).

PHI doskonale poprawia produktywność i minimalizuje absencję pracowników. Poprawia frekwencję w szkołach i skraca czas pobytu w szpitalach poprzez znaczne zmniejszenie ryzyka zakażenia lub zarażenia.

Trwałość PHI to 25 000 godzin lub trzy lata, co znacznie przewyższa typowy sprzęt do oczyszczania powietrza, którego żywotność wynosi zwykle około 8 – 10 000 godzin. Przy suficie wysokim na ok. 5 m jedna komórka PHI oczyszcza około 180 m2 powierzchni z tym, że obszary w dużym stopniu zanieczyszczone mogą potrzebować więcej jednostek.

 

Animacja opisująca powyższą zasadę:

Oczyszczanie powietrza

 

Przykłady zastosowań:

 • Szpitale
 • Klasy szkolne
 • Restauracje
 • Stołówki
 • Przetwórnie spożywcze
 • Fabryki leków
 • Sale operacyjne, zabiegowe
 • Poczekalnie
 • Przedszkola
 • Szatnie
 • Siłownie, kluby sportowe
 • Domy seniora
 • Obiekty obronne
 • Samoloty
 • Jachty i łodzie
 • Sale wykładowe
 • Zakłady przetwórstwa mięsnego
 • Zakłady przetwórstwa warzyw
 • Zakłady przetwórstwa zboża

 

Po co oczyszczać powietrze?

Celem oczyszczania powietrza jest usunięcie zanieczyszczeń z powietrza którym oddychamy. Oddychamy 23 000 razy dziennie i zużywamy do tego ponad 12 m3 powietrza. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest obecnie uznawane przez Agencję Środowiska Naturalnego Stanów Zjednoczonych i Kongres za poważny problem zdrowotny. Zarodniki pleśni niegdyś traktowane jako nieprzyjemny produkt naturalny są obecnie uważane za bezpośrednią przyczynę wielu chorób układu oddechowego.

Większość przeziębień i wirusów jest łapana w pomieszczeniach przez zarazki unoszące się w powietrzu.

 

Zobacz na jakich obiektach stosujemy >>