Airius
Destratyfikacja - brakujący element
systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji!
Darmowe konsultacje

Destratyfikacja

Czym jest stratyfikacja termiczna w budynkach? Poznaj wroga.

Naturalny proces stratyfikacji termicznej powietrza występuje we wszystkich budynkach o wysokości powyżej 3 metrów prowadząc do dramatycznych różnic w temperaturze od podłogi do sufitu oraz od ściany do ściany. Stratyfikacja termiczna powstaje poprzez unoszące się w stronę sufitu lub przestrzeni dachowej ciepłe powietrze. Dzieje się tak, ponieważ jest ono lżejsze od otaczającego go chłodniejszego powietrza. I odwrotnie, zimne powietrze opada w stronę podłogi, ponieważ jest cięższe niż otaczające je cieplejsze powietrze. Pozostawia w ten sposób chłodniejsze powietrze w obszarze przebywania ludzi. Jak pokazują badania zjawisko stratyfikacji jest źródłem największych strat ciepła. Destratyfikacja jest to proces wpływający na wyrównanie temperatury na różnych wysokościach budynku poprzez skuteczne mieszanie powietrza.

 

Oszczędzaj z Airiusem – uruchom destratyfikację powietrza 

 

Im budynek wyższy tym różnica temperatur zwana gradientem temperatury jest wyższa. Przyjmuje się, że temperatura zmienia się o 1°C na każdy 1 metr wysokości budynku. 

 

destratyfikacja

 

Dla przykładu w pomieszczeniu, w którym sufit znajduje się na wysokości 10m, różnica temperatur pomiędzy temperaturą powietrza pod sufitem a temperaturą powietrza przy podłodze wynosi około 10 °C.

W każdym ogrzewanym budynku staramy się utrzymać stałą, wysoką temperaturę w strefie przebywania ludzi czyli przy podłodze lub w całej kubaturze pomieszczenia. A zatem naturalne jest, że proces stratyfikacji jest zdecydowanie procesem niepożądanym.

Oznacza to, że systemy HVAC muszą stale utrzymywać cykl pracy , żeby zapewnić we wnętrzach budynków pożądaną i wyrównaną temperaturę.

 

Poznaj zasadę działania >>